Menu

Metody samodzielnego odzyskiwania danych z dysku

jak samemu odzyskać daneCzęsto w internecie można usłyszeć porady mówiące, że w razie nagłej utraty danych z dysku należy schować go na jakiś czas do zamrażarki; po rozmrożeniu powinien on działać bez zarzutu. Należy się jednak tego wystrzegać, bowiem w praktyce metoda ta nie przynosi żadnych rezultatów, a ponadto w taki sposób możemy jedynie poważnie uszkodzić dysk. Wielu użytkowników decyduje się na wykonywanie wielokrotnego restartu komputera od razu gdy tylko zauważą, że urządzenie nie działa prawidłowo. Taka metoda również nie przynosi jednak żadnych dobrych efektów; każdy problem tego typu ma swoją określoną przyczynę, zatem zawsze powinniśmy zgłosić się z nim do wykwalifikowanego specjalisty.

Niektóre osoby korzystają tutaj ze specjalnych programów do odzyskiwania danych w sytuacji, gdy dysk został uszkodzony fizycznie. Warto wiedzieć o tym, że coś takiego może doprowadzić do nieodwracalnych strat w efekcie których stracimy nasze pliki już na zawsze. Takie programy są skuteczne wyłącznie w przypadku, gdy utrata danych jest rezultatem na przykład błędu w systemie operacyjnym. Jeśli dysk twardy nie działa w pełni poprawnie, to być może konieczne jest wymienienie niektórych jego części. Takie rzeczy są obecnie powszechnie dostępne w sklepach, a sama ich wymiana na pierwszy rzut oka nie wydaje się być niczym szczególnie trudnym. W rzeczywistości jednak jest to rzecz którą powinni zajmować się wyłącznie specjaliści którzy posiadają w tej kwestii odpowiednie umiejętności. Do wykonania takiej operacji potrzebne jest również wyposażenie i właściwe warunki – w przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia dysku.

odzyskiwanie danych na własną rękeWielu ludzi po utracie danych z góry zakłada, że sytuacja jest już zbyt beznadziejna aby można było jeszcze je odzyskać. Takie podejście jest jednak poważnym błędem; w rzeczywistości jedynie dobry specjalista będzie w stanie jasno określić, czy mamy jeszcze szanse na odzyskanie utraconych przez nas plików. Nie należy zatem z góry spisywać ich na straty, bowiem być może okaże się, że możliwości współczesnej technologii będą w stanie nam pomóc – trzeba jedynie jak najszybciej nawiązać współpracę z profesjonalnym serwisem komputerowym.

Specjalista ds. matryc w fabryce jednego z koreańskich liderów branży komputerowej