Menu

Co należy zrobić po utracie danych?

utrata danychUtrata danych zapisanych na komputerze nie jest niczym przyjemnym – często łatwo tutaj wpaść w panikę i popełnić szereg istotnych błędów. Z tego też powodu podstawą rzeczą jest zachowanie spokoju. Nierzadko okazuje się, że użytkownicy przez swoje nieprzemyślane i nierozsądne działanie doprowadzają do faktycznie bezpowrotnej utraty wielu ważnych danych. Ważne jest szybkie wyeliminowanie możliwości nadpisania utraconych danych i zastąpienia ich nowymi. Należy zatem błyskawicznie wyłączyć urządzenie, ewentualnie wyjąć nośnik danych na którym pliki te były zapisane. Należy również określić, jakie tak w ogóle dane zostały utracone. Być może nie było to dla nas nic szczególnie ważnego, choć czasami okazuje się, że strata niektórych plików stanowi naprawdę ogromny problem.

Jeśli zatem dane takie były faktycznie istotne, to powinniśmy także zastanowić się czy posiadamy umiejętności odpowiednie do samodzielnego ich odzyskania. Jeżeli nie, to najlepiej będzie nawiązać w tej kwestii współpracę z profesjonalnym serwisem. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że skuteczne odzyskanie danych jest czymś bardzo prostym – spowodowane jest to między innymi dużą ilością programów do tego służących, z których można korzystać. W praktyce jednak nie zawsze są one tak skuteczne, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Ponadto jeśli będziemy korzystali z niektórych z nich nieumiejętnie, to będziemy mogli nawet doprowadzić do poważnych zmian w strukturze dysku z powodu których odzyskanie danych stanie się już potem niemożliwe. Prawidłowe działanie po zauważeniu utraty danych jest niesamowicie istotne; od tego w dużym stopniu zależy to, czy będziemy mogli w pełni je odzyskać. Bardzo ważną rzeczą jest jak najszybsze wyłącznie komputera. Jedynie w taki sposób upewnimy się co do tego, że utracone przez nas dane nie zostaną omyłkowo nadpisane. Jeżeli jednak mamy niezapisane dokumenty których nie chcemy utracić, to możemy zapisać je na innym dysku niż ten, z którego zniknęły pliki – dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z przenośnego nośnika danych.

utracone plikiNie powinniśmy zgadzać się na sformatowanie dysku, jeśli komputer sam nam to zaproponuje. Czasami zdarza się, że przez pomyłkę formatujemy inny dysk niż ten, który zamierzaliśmy. W takiej sytuacji należy szybko odłączyć go za pomocą narzędzia "bezpieczne usuwanie sprzętu", po czym niezwłocznie skontaktować się z profesjonalnym serwisem. Innym często spotykanym problemem jest komunikat pojawiający się po włożeniu płyty CD lub DVD mówiący, że napęd nie jest gotowy lub nie można go odczytać. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego napędu z bardzo czułym laserem który pozwoliłby na odtworzenie takiego nośnika, to należy umieścić płytę w bezpiecznym miejscu i skontaktować się z serwisem.

Serwisant, właściciel bloga komputerowego