Menu

Jak znaleźć dobrą baterię do laptopa?

bateria laptopTrudno mówić o naprawdę wartościowym laptopie, jeśli jakość jego baterii pozostawia wiele do życzenia. To przecież właśnie sprawny akumulator przyczynia się w największym stopniu do tego, że mówiąc o laptopie mamy do czynienia z rozwiązaniem prawdziwie mobilnym, a tym samym naprawdę funkcjonalnym. Oczywiście, konieczne jest liczenie się z tym, że każdy akumulator ma określoną żywotność. Gdy mamy do czynienia z bateriami opartymi na technologii litowo-jonowej, a więc z tymi, które najczęściej są stosowane w komputerach przenośnych, żywotność ta wynosi około 500 cykli, a więc na ogół nie jest dłuższa niż trzy lata. Proces starzenia jest czymś naturalnym dla ogniw akumulatora, trudno więc dziwić się, że z czasem zmniejsza się nie tylko ich sprawność, ale i pojemność, a do tego okazuje się, że charakterystyczny staje się dla nich coraz krótszy czas pracy.

W pewnym momencie okazuje się zatem, że komputer przenośny jest takim jedynie w teorii, w praktyce bowiem nie różni się niczym od klasycznych komputerów stacjonarnych. Jeśli więc zależy nam na tym, aby przywrócić mu funkcjonalność, niezbędne jest dobór do niego odpowiedniej baterii. Poszukując akumulatora musimy mieć świadomość tego, że znajomość marki oraz modelu laptopa bardzo często wcale nie okazuje się wystarczająca. Wcale nie mniejsze znaczenie ma oryginalne oznaczenie, pojemność oraz napięcie, jeśli więc zależy nam na podjęciu decyzji opłacalnej i rzeczywiście wartościowej, nie wolno nam o tym zapominać. Akumulator niczym nie różni się od innych podzespołów składających się na większy mechanizm, trudno więc dziwić się, że posiada swoje indywidualne oznaczenie. Jeśli więc jest nam ono znane, prawdopodobieństwo dokonania niewłaściwego wyboru spada niemal do zera.

długość pracy bateriiNiestety, wyszukiwanie baterii z uwagi na kod, który jest taki sam, jak na jej oryginalne, nie musi wcale kończyć procesu doboru odpowiedniej baterii, nie bez znaczenia jest bowiem to, jakie jest napięcie baterii. Tu duże znaczenie ma zapotrzebowanie energetyczne samego komputera, producenci przestawiają nam więc kilka rozwiązań, wśród których powinniśmy szukać tego najbardziej odpowiedniego. Warto przy tym pamiętać, że wartość napięcia ma związek z ilością ogniw w baterii. Warto też pamiętać o tym, że niejednokrotnie jeden model baterii występuje w dwóch wersjach napięcia, a baterii o różnych napięciach wcale nie da się stosować wymiennie. Plusem jest to, że samo określenie wartości napięcia nie jest trudnym zadaniem, informuje nas o tym bowiem oznaczenie znajdujące się na naklejce znamionowej.

Specjalista ds. matryc w fabryce jednego z koreańskich liderów branży komputerowej