Menu

Zamienniki w laptopie - wady i zalety

części zamienne do laptopaIstnieje wiele sytuacji, w czasie których jesteśmy zmuszeni do tego, aby rozstać się z laptopem, sprzęt wymaga bowiem interwencji specjalisty. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma opcjami, choć dokonanie wyboru jest w znaczącym stopniu uzależnione od tego, jaki jest wiek wykorzystywanego przez nas urządzenia mobilnego. Gdybyśmy mieli wskazać najprostszą, a jednocześnie najbardziej korzystną dla użytkownika drogę prowadzącą do usunięcia usterki, z pewnością byłoby nią skorzystanie z tak zwanej naprawy gwarancyjnej. Niestety, musimy liczyć się z poważnymi ograniczeniami, okres obowiązywania gwarancji zazwyczaj nie przekracza bowiem 36 miesięcy. Jeśli nasz komputer jest starszy, nie oznacza to, że mamy powody do niepokoju, nie brakuje bowiem serwisów, które funkcjonują jako firmy prywatne.

Możemy wykonać w nich szereg czynności wchodzących w skład tak zwanych napraw pogwarancyjnych tu jednak pojawia się kolejny problem, gdy bowiem mamy do czynienia z komputerem, o którym wiadomo, że pierwsza młodość ma już dawno za sobą, problemem może okazać się uzyskanie dla niego oryginalnych części. Fachowiec, który podejmuje się naprawy laptopa, często proponuje więc skorzystanie z zamiennika. Korzystanie z niego wiąże się z kilkoma korzyściami, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że ich cena jest zdecydowanie niższa niż ta, która charakteryzuje części oryginalne, możemy więc liczyć na spore oszczędności. Nie można też zapominać o tym, że nawet w przypadku nieoryginalnych części zamiennych mamy do czynienia ze swego rodzaju gwarancją. W zdecydowanej większości przypadków nie trwa ona dłużej niż kilka miesięcy, możemy mieć jednak pewność, że rozwiązanie z wadą fabryczna ujawni ją odpowiednio szybko, a my zyskamy szansę na jego błyskawiczną wymianę.

czy warto stosować zamienniki w laptopieNiestety, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z rozwiązaniami wolnymi od wad. Najpoważniejsza wiąże się z tym, że nie wszystkie zamienniki są idealnym odpowiednikiem części oryginalnej wówczas, gdy w grę wchodzą charakteryzujące ją parametry. Różnice nie muszą być istotne, te poważne zdarzają się jednak nie tak rzadko, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Sytuacje takie nie muszą odbijać się na mniejszym komforcie związanym z pracą na komputerze, zawsze musimy jednak liczyć się z taką ewentualnością. Zamienniki pozwalają na oszczędności, jeśli jednak jesteśmy na nie zdecydowani, nie zaszkodzi, jeśli zadamy sobie pytanie nie tylko o ich jakość, ale również o możliwość odwołania się do alternatywnych rozwiązań.

Specjalista ds. matryc w fabryce jednego z koreańskich liderów branży komputerowej