Menu

Zewnętrzna karta graficzna i laptop to nie jest mit: karty eGPU zyskują popularność!

zewnętrzna karta graficznaZanim zdecydujemy się na zakup komputera, to stajemy przed wyborem czy kupić mobilnego laptopa, który jest droższy, o ile zależy nam na wydajności, czy może jednostkę stacjonarną, która też tania nie jest, ale będzie w stanie pociągnąć nowsze gry. Niemniej jednak jak pokazują przykłady, można skutecznie połączyć najważniejsze cechy wspomnianych wyżej urządzeń i nie musisz kupować każdego oddzielnie. Warto jednak podkreślić, że nie można tego rozwiązania nazwać tanim. Otóż serwis lab501.net opublikował bardzo ciekawy poradnik, który opisuje podłączenie zewnętrznej karty graficznej do komputera przenośnego. Takie rozwiązania co prawda istniały już dawno, jednakże tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim wykorzystane w tym celu złącze. Autorzy poradnika skorzystali bowiem z Thunderbolt , który to daje możliwości dwukierunkowej transmisji danych z prędkością dochodzącą do 10Gbit/s. Jest to połączenie DisplayPort, który służy do przesyłania obrazu i dźwięku z magistralą PCI Express 2.0 x4 – wyprowadzonego z komputera celem zapewnienia odpowiedniego urządzenia do przesyłania bardzo dużych ilości informacji. Tego typu złącze zostało zaprojektowane przez formę Intel i możemy jego rosnącą popularność zauważyć w przypadku sprzętu Apple.

Niemniej jednak wcale nie oznacza to sytuacji, że nie można go znaleźć w przypadku laptopów wyposażonych w system Windows. Ale skoro już wiemy, że istnieją takie możliwości, które oferują tak znakomite wyniki, to teraz rodzi się główne pytanie – otóż dlaczego nie można po prostu kupić dobrej karty graficznej i za pomocą specjalnej płytki podłączyć jej do komputera mobilnego? Tak naprawdę nie znamy dokładnych powodów, niemniej jednak nie jest tajemnicą, że Intel oraz Apple starają się hamować wypuszczanie podobnych projektów na rynek. Dla nich ryzyko jest takie, że rozwiązanie mogłoby być zdecydowanie tańsze od tego, które oni proponują i tym samym robić znaczną konkurencję.

karta graficzna do gierObecnie licencja, która umożliwia sprzedawanie kart oferujących złącza 16x jest proponowana tylko i wyłącznie firmom, które mogą sprzedawać kompletne obudowy z łączami do Thunderbolt. W ten sposób znacznie zwiększa się ich cena i tym samym czyni cały pomysł zdecydowanie droższym, niż mogłoby to być w rzeczywistości. Wobec tego, żeby jak najbardziej zminimalizować cenę, przy wykorzystaniu możliwości Thundebolta, autorzy wspominanego projektu zastosowali płytkę Sonnet Echo Express SE. Jednak tutaj problemem było złącze, bo co prawda elektrycznie można było wykorzystywać jedynie PCIe 2.0 4x, to jednak mechanicznie było dostępne złącze i prędkości 8x, a karta potrzebuje aż 16x. Tutaj jednak rozwiązaniem problemu okazał się specjalny adapter. Został on na dodatek specjalnie zmodyfikowany, aby móc korzystać również z zewnętrznego zasilania. Wynikało to głownie z tego, że wybrana karta GeForce GTX 680 wymagał o wiele więcej mocy niż 25W. Potem wszystko umieszczono w obudowie i podłączono do laptopa Asus G750.

Karta eGPUJednakże tutaj napotkano kolejny problem, ponieważ system startował w porządku, niemniej jednak nie wiadomo było jak przydzielić dane zasoby karty. Rozwiązaniem okazała się paczka sterowników Setup 1.x, którą stworzyli użytkownicy forum techinferno. Ma ona za zadanie umożliwiać zarządzanie zewnętrznym sprzętem i podziałem poszczególnych zasobów dla eGPU. Warto powiedzieć, że zastosowany GTX 680 we wszystkich testach okazał się zdecydowanie szybszy niż karta graficzna w laptopie. To wszystko sprawia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to po prostu odłączamy zestaw i w kilka sekund robi nam się z powrotem urządzenie mobilne. Warto jednak powiedzieć, że nie jest to jedyny tego typu projekt, gdyż eGPU jest stosowane od dłuższego czasu. Niestety nadal popularność jest niewielka, ponieważ rozwiązania tego typu nie należą do najtańszych i mogą sobie na nie pozwolić najczęściej pasjonaci tematu. Dzięki temu można niewielki laptop zamienić w naprawdę wydajną stację roboczą, gdzie uruchomisz wymagające gry oraz programy do projektowania grafiki komputerowej.

Specjalista ds. matryc w fabryce jednego z koreańskich liderów branży komputerowej