Menu

Jak znaleźć dobry zasilacz do laptopa?

jaki zasilacz do laptopa kupićZasilacz do laptopa cieszy się dość niechlubną sławą, mamy bowiem do czynienia w jego przypadku najprawdopodobniej z jedną z najczęściej wymienianych części. Teoretycznie, jego wybór nie powinien być uznawany za zadanie przesadnie skomplikowane zwłaszcza, jeśli zależy nam na zasilaczu identycznym jak ten, z którym mieliśmy do czynienia pośrednio. Tymczasem okazuje się, że zakup markowych akcesoriów do laptopów osiągających zawrotne kwoty wcale nie jest koniecznością.

Samo opisanie zasilacza jest możliwe przy wykorzystaniu kilku charakteryzujących go parametrów. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście napięcie wyjściowe. Jego wartość jest podawana w voltach, warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy jest identyczna z tą, która jest umieszczona na samym notebooku. Maksymalna różnica, która jest dopuszczana to 1V, nie jest więc zbyt duża. Ważnym parametrem jest także natężenie, które jest wyrażane w amperach. Natężenie informuje nas o tym, jakie jest maksymalne obciążenie prądowe, któremu jest w stanie sprostać zasilacz. I tu wartość ta powinna być przynajmniej równa tej, którą przedstawiono na laptopie, nie zaszkodzi też, jeśli będzie wyższa. Ostatnim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup zasilacza jest moc informująca nas o tym, jaka jest maksymalna moc dostarczana przez urządzenie. Jest wyrażana w watach i przyjmuje się, że nie może być zbyt niska, im więc jest wyższa, tym lepiej. Jeśli więc apeluje się o rozwagę, wynika to przede wszystkim z różnic, które mogą pojawiać się nawet w komputach tego samego producenta, o ile mamy do czynienia z różnymi seriami. Różnice te bardzo często odnoszą się tak do kształtu, jak i do wymiaru wtyczki, warto więc pamiętać, że końcówki zasilaczy opisywane są zazwyczaj przy pomocy parametrów takich, jak średnia zewnętrzna oraz średnica wewnętrzna. Oba wymiary powinny zostać sprawdzone na starszym zasilaczu, jeśli zaś nie jest to możliwe, z pomocą jest nam w stanie przyjść niezawodna suwmiarka.

zasilacz laptopCiekawym parametrem jest też długość kabla i choć jest ona uzależniona od naszych indywidualnych preferencji, nie warto jej ignorować. Pamiętajmy, że laptop może być wykorzystywany w różnych miejscach, a krótki kabel jest w stanie skutecznie utrudniać nam pracę. Podobnie rzecz się ma wówczas, gdy przedmiotem naszej analizy jest rozmiar i waga urządzenia. Producenci rozwiązań tego typu zazwyczaj starają się przekonać nas o tym, jak ważne jest kupowanie oryginalnych zasilaczy. Nie można nie zgodzić się z tym, że jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne, choć jednocześnie wiąże się z najwyższymi kosztami, jakie należy ponieść. Zamienniki są zazwyczaj tańsze, choć często problemem może okazać się ich duża waga.

Serwisant, właściciel bloga komputerowego